DOLAR 13,47120.29%
EURO 15,30540.34%
ALTIN 796,030,05
BITCOIN 5676060,33%
Sakarya
-3°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SOKAKLARDA YAŞAYAN HAYVANLAR YALNIZ DEĞİLDİR…
0

BEĞENDİM

Marmarafed Başkan yardımcısı Haykonfed Yönetim kurulu üyesi Derya YÜCESAN Karasu’da  sokak hayvanları için yaptığı basın açıklamasında;

Sayın Cumhurbaşkanının 23.12.2021 tarihli belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmasındaki “Belediyeler BARINAKLAR KURSUN ve SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYIP BARINAKLARA GÖTÜRSÜN” talimatı, belediyelerce çarpıtıldı ve binlerce hayvan toplatılıp, canlı canlı gömülüp, karlı dağlara atılıp VAHŞİCE yok edildi.

Türkiye’de 2004 yılında çıkan Hayvanları Koruma Kanunu, belediyelere BAKIM EVİ KURMA ve KISIRLAŞTIRMA YAPMA görevi verdiği halde, 1389 belediyeden 1200 belediyede hala daha BAKIM EVİ YOK, KISIRLAŞTIRMA YAPILMIYOR.

Hayvanlar çoğalıp, vatandaş şikayet ettikçe, belediyeler topluyor, bazılarını öldürüyor, dozerler ile canlı canlı gömüyor, kalanları da ormanlara çöplüklere karlı dağlara, başka şehirlere atıyorlar. Bir taraftan KATLİAMLAR devam ederken, öte yandan ÜREME devam ediyor. Yani KATLİAM ve ÜREME döngüsü artarak devam ediyor.

Sn Cumhurbaşkanının talimatındaki “BARINAK KURMA BAKIM EVİ KURMA” kısmını umursamayan belediyeler, suç işleyerek sadece TOPLAMA kısmını vahşice uygulamaya başladı. Bakım evi olan belediyeler de kapasitesi 30-40 olan barınaklara götürme kandırmacası ile 1000 lerce hayvanı toplamaya ve yok etmeye başladılar. Kapasitesi 1000-2000 olan büyük dev barınakları olan belediyeler de on binlerce hayvanı TOPLAMAYA başladı. Kısırlaştırma olmadan dağa taşa ormanlara başka şehirlere atılan hayvanlar oralarda da hızla çoğalmaya devam ediyorlar. Bir taraftan katledilirken diğer taraftan atıldıkları yerlerde HIZLA çoğalıyorlar. Bu belediye vahşetleri ile, sahipsiz hayvanların sayısında da patlamalar devam edecek.

Tarım Bakanlığı ne yazık ki şimdiye kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu belediyelere uygulattıramadı, denetim yaptıramadı. Yeni çıkan 7332 sayılı yasa da 17 yıldır bakımevi kurmayan belediyelere 3-4 yıl daha yeni mühlet verildi. Hiçbir kurumun gücü belediyelere BAKIM EVİ KURDURMAYA KISIRLAŞTIRMA YAPTIRMAYA yetmedi.

Sakaryalı hayvanseverler olarak Gaziantep te bir çocuğumuzun başına gelen talihsiz olaya çok üzüldüğümüzü ve bir an evvel sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.. Maalesef sahipli iki hayvanın saldırısının bedeli, canlı canlı gömülen, yok edilen öldürülen MİLYONLARCA MASUM SOKAK HAYVANINA ödettiriliyor. Ayrıca 7332 sayılı​​ yasa ve genelgelerde yer alan YASAKLI IRK VE YAVRULARI için kısırlaştırma yaşının en az 6 aylık şeklinde düzeltme yapılmazsa ,14 OCAKTA BİTEN kısırlaştırma ve kayıt altına alınma süresi uzatılmazsa ,yasal sürede kısırlaşan yavrulara sahiplendirme izni verilmeze,belediyeler yasaklı ırklara kısırlaştırma desteği vermezse, MAALESEF SOKAKLAR,BARINAKLAR VE ORMANLAR terk edilmiş YASAKLI IRKLARLA DOLACAK… Bugün sokaklardaki sahipsiz hayvanların çoğalmasının ana sebebi BELEDİYELERİN GÖREV YAPMAMASIDIR. Belediyelerin görev ihmalinin bedelini de sokak hayvanları canlı canlı gömülerek, zulüm altında ölümlerle ödüyor.

Müslüman bir ülkeye yakışmayacak KATLİAMLAR durdurulmalı. Hz. Peygamber (asm) Mekke’nin fethine giderken yolda yavrularının üzerine gerilmiş ve onları emzirmekte olan bir köpek görmüş ve hemen ashâbından Cuayl bin Sürâka’yı yanına çağırarak, onu bu köpek ve yavrularının başına nöbetçi dikmiştir ve ordunun yolunu değiştirmiştir. (Vâkıdî, Megazi, II, 225) Böylesine merhamet dini olan bir MÜSLÜMAN ÜLKESİNDE şu anda hayvanlar VAHŞİCE TOPLANIYOR, ÖLDÜRÜLÜYOR VE YARI CANLI GÖMÜLÜYOR. Talimatının belediyelerce çarpıtılıp vahşi toplamaları yapan KATLİAMCI BELEDİYELERE DUR DİYECEK TEK MERCİ sizsiniz Sayın Cumhurbaşkanı.. Aksi takdirde, müslüman ülkemizde BELEDİYE VAHŞETLERİ artarak devam ederken SAHİPSİZ HAYVAN SAYISINDA DA patlamalar olacaktır. Burada Tek çözüm KISIRLAŞTIRMADIR. ​​​ Belediyelerin YASADA YER ALAN GÖREVLERİNİ güçlü bir irade ile YAPTIRTMAKTIR.

SAKARYALI HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARI OLARAK BİZLER HER ZAMAN YAŞAMIN VE TÜM CANLILARIN YAŞAM HAKKININ YANINDA OLACAGIZ….
KAMUOYUNA DUYURULUR…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Sakarya nöbetçi eczaneleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.