DOLAR 13,45090.49%
EURO 15,24280.56%
ALTIN 795,670,73
BITCOIN 525064-6,92%
Sakarya

PARÇALI BULUTLU

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Lastik-İş’ten Goodyear’a çok sert tepki

Lastik-İş’ten Goodyear’a çok sert tepki

Goodyear Adapazarı fabrikası yılbaşından önce 10 işçinin sözleşmesini tek taraflı feshederek işten attı. Lastik İş Sendikası Goodyear’a çok tepki gösterdi.

3 Ocak 2022 23:21
Lastik-İş’ten Goodyear’a çok sert tepki
0

BEĞENDİM

En Kocaeli haber sitesinde konuyla ilgili olarak Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Sarı’nın görüşlerine de yer verilen bir haber yayınlandı. Sarı’nın sert sözlerinin yer aldığı En Kocaeli’deki haber şöyle:

Goodyear  Adapazarı Fabrikası, yılbaşı öncesinde çok eleştirilen bir harekete imza attı. Fabrika yönetimi, 10 işçinin sözleşmesini tek taraflı feshederek işten attı. Yaşanan bu gelişmenin toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde işverenin gözdağı olarak nitelendirirlerken, bir taraftan da işten çıkarılanların sağlık sorunu ve sık sık devamsızlık yapanlar arasından seçildiği iddia ediliyor.

 

GENEL MERKEZ MÜDAHALE EDECEK Mİ?

950 işçinin çalıştığı fabrikada şu an itibarı ile iş barışı bozulmuş durumda. Fabrikadan gelen bilgilere göre özellikle beyaz yakalı müdürler arasındaki çekişme, fabrikanın iş düzenini de oldukça baltalıyor. Goodyear Genel Merkezinin duruma müdahale etmesi bekleniyor.

 

TACİZCİ AMİR

Konuyla ilgili Lastik İş Sendikası Genel Başkanı EN Kocaeli’ye konuştu. Goodyear yönetimine çok tepkili olan Alaattin Sarı, fabrika yönetiminin hukuk ve sözleşme tanımaz bir havaya büründüğünün altını çizdi. Goodyear’daki bazı beyaz yakalıların çok egolu olduğunu ifade eden Sarı, “Bir kadını taciz eden tacizci amir hala çalışıyor. Gelip burada 10 işçinin iş akdini feshediyorlar” dedi.

 

KARACAN’IN ÖLÜMÜNDEN SONRA

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Sarı şunları söyledi:
“Goodyear Adapazarı fabrikasında 10 işçimizin iş akdi tek taraflı feshedildi. Goodyear fabrikası genel başkanımız Abndullah Karacan’ın öldürülmesinden sonra çok yanlış bir politika uygulamaya başladı.

 

NE HUKUK TANIYORLAR NE SÖZLEŞME

Kendileri artık ne Türkiye’deki yasaları tanıyor ne de bizim imzaladığımız toplu iş sözleşmesinden gelen hakları tanıyor. Goodyear’da bazı beyaz yakalılar gerçekten fabrikayı çok kötü yönetiyor. Fabrikaya hatalı adımlar attırıyorlar.

 

FEDAKARLIKLARA BAKMIYORLAR

Bu işçi  pandemi sürecinde inanılmaz derecede fedakarlıklar yaptı. Hiçbir şekilde yapılan fedakarlıklara bakmıyor Goodyear yönetimi. Bakın daha fazla para vermeyeyim düşüncesiyle attıkları 10 işçiyi yıl dönmeden atıyorlar. Bunları bile hesaplıyorlar.

 

YUKARIYA KENDİLERİNİ TANITMAYA ÇALIŞIYORLAR

Şu an Goodyear fabrikasındaki bazı yönetici ve idarecilerin egoları çok yüksek. Kendilerini yukarıya iyi tanıtmaya çalışıyorlar. Bunun için de çok yanlış işlerin içine girdiler.

 

GOODYEAR MOBİNG UYGULUYOR

Açık açık oradaki çalışanlarımıza mobing uygulanıyor Biz sendika olarak işçilerimizin tüm haklarını savunmaya devam edeceğiz. Mesela Goodyear yönetimi, tacizci amiri atmıyor. Bir kadını taciz etmiş bu adam. Gidip masum olan arkadaşların iş akitlerini feshediyorsun.

 

GOODYEAR’IN ACIMASI YOK VE EGOSU YÜKSEK

Goodyear’da çok acımasız ve egosu yüksek bir yönetim şekli var şu anda. Bazı beyaz yakalı arkadaşlar da ondan rahatsız. Herkes bizim kast ettiğimiz o egosu şişik insanlar gibi değil.

 

SAVAŞ ORTAMI OLUŞTURDULAR

İnsan Kaynakları ile içerideki müdürler arasında inanılmaz bir kapışma var. Bu kavga işçilere de yansıyor. Bir takım insanları kendi taraflarına alarak fabrika ortamında bir savaş ortamı oluşturdular. Adapazarı’nda çok fazla sorun var. Oradaki beyaz yakalılardan kaynaklanan bir kısır çekişme var.

 

FABRİKANIN İŞLEYİŞİNİ BOZDULAR

Türkiye’de lastik sektörü büyüyor. Ama böyle hatalı adımlarla üç beş yönetici yüzünden fabrikaların işleyişi bozulmaya çalışılıyor. Buradaki yöneticilerin kanun ve sözleşme tanımaz yaklaşımları kavgayı başlatan taraf olmuştur.

 

ONLARIN KAVGALARI

Sektörel olarak yapılan TİS’te; bu zamana kadar yaptıkları sözleşmeyi farklı şekilde yapma sürecine girdiler. Tamamen Goodyear’ın kendi işletmesindeki beyaz yakalıların hezeyanları ve kavgalarının tezahürüdür yaşanan olaylar.

 

OLAYLAR FARKLI YERLERE GİDECEK

Biz işten atılan 10 işçi arkadaşımızın hahlarını koruyacağız. Bizim imzaladığımız toplu iş sözleşmesi ve yasalardan gelen haklarımız var. Buradaki yöneticilerin yaptığını Goodyear Genel Merkezi toplayacaktır diye düşünüyorum. Eğer bu gidişe müdahale etmezlerse Goodyear’da olaylar çok daha farklı yerlere gidecek.”

 

KAYNAK: EN KOCAELİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Sakarya nöbetçi eczaneleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.