DOLAR 13,4186-0.45%
EURO 15,2004-0.52%
ALTIN 793,36-0,02
BITCOIN 473296-1,69%
Sakarya
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İlber hoca Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’ni yazmış

İlber hoca Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’ni yazmış

Tarihçi ve yazar İlber Ortaylı Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’ni Hürriyet Gazetesindeki köşesinde yazdı.

2 Ocak 2022 20:15
İlber hoca Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’ni yazmış
0

BEĞENDİM

LİSEDEKİ ROMAN KAHRAMANLARI


SAKARYA
 Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir zamandır yapılan roman kahramanları festivali var. Öğrencilerin roman okumasını teşvik etmek, asıl önemlisi de romandaki kişilikleri dikkatlice ve içsellikle (eminent) benimsemek için bir yol bulunmuş; dramatik unsur. Belirli bir roman karakterinin kılığına girilecek ve o dekorda çalışılacak. Bu okulun bütçesinden de değil. Öğrencilerin kendi imajı, bilgisi ve gayretiyle çizeceği karakterler, ısmarlayacağı kostümlerle oluyor. Edebi söyleşiler ve yazarların ziyareti de günü tamamlıyor.

Bert Fragner

 

Bunu yapmak bir başarıdır; tertipleyene de ödül verilir. Lakin bütün kasabalarda olduğu gibi çok bilmişlere burada da rastlanıyor. Kasabalarda 19. yüzyılın Rus ve Fransız romanlarından da çok iyi bildiğiniz bazı ilginç(!) tipler çıkar. “Lise talebesine böyle roman öğretmek neyin nesi? Ortalama vatandaş böyle mi yetiştirilir?” gibi zırvalarla seslerini yükseltirler. Bu ortalama vatandaştan kastedilen nedir? Bu da bir tartışma konusudur.

DERİNLİKTEN YOKSUNDULAR

Sosyal Bilimler Liseleri’nin kuruluş safhalarına katıldım. Maalesef kurucularda büyük bir derinlik görmedim. Hatta bazı tekliflere çok gülünç itirazlar ileri sürdüler. Eski Yunanca seçmeli ders olsun dediğimde, birisi, “Yunanca başka bir medeniyetin dilidir” dedi. Adamın kastettiği ortaçağ Avrupa medeniyetinin mensuplarının, İslam dünyası temel Yunanca tercümeleri yaparken, daha ağaçların arasında, ormanda, kulübede yaşadığından haberi yoktu.

HEYECANLARINI ÖLDÜRMEYİN

Halen de bu liselerde okuyan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da, birtakım öğretmenlerden de daha heyecanlıdır. Onların heyecanını öldürmeye de kimsenin hakkı olmaması gerekir. Hiç şüphesiz eğitim sorunlarıyla ilgilenmek ve söz söylemek herkesin hakkıdır. Ama “hödüklük” ile yapılması gerekmiyor. Merhum Cemil Meriç’i tanıdım, okurdum da. Herhalde kendisi bu olayları görse çok üzülür, kahırlanır ve acı acı gülümserdi.

 

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ilber-ortayli/bert-fragner-41973167

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sakarya nöbetçi eczaneleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.