SAKARYA YEREL HABER
Kaçak avlanmanın cezası ne kadar?
14.9.2021 12:31:00

Kaçak ve usulsüz avlanma suçunu işleyenlerin karşılaştıkları yaptırımlar sadece para cezası ile sınırlı kalmıyor. 2020 yılından bu yana toplam 80 vasıtaya da el konuldu.

Orman yangınları, küresel ısınma ve aşırı betonlaşma gibi halihazırda ekolojik dengeyi olumsuz etkileyen faktörlerin yanında bir de kaçak ve usulsüz avlanma var. Her yıl içlerinde soyu azalan ve doğal yaşamın sürdürülebilir olması için büyük önem taşıyan türlerin de bulunduğu binlerce canlı bu yolla katlediliyor.


Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı birimler, yürüttüğü sıkı çalışmalarla bu suçu işleyenleri tespit edip caydırıcı cezalarla önüne geçilmesi için 7 gün 24 saat mesai harcıyor.


Yasalarla da sabit olan bu suç eyleminin karşılığında, kaçak ve usulsüz avlanan kişi avlanmadan men edilmeyle ya da hakkında tutanak düzenlenmesiyle kurtulamıyor, avlanmaya dahil tüm eşya ve araçlara model ya da maddi değeri fark etmeksizin el konuluyor. Tarım ve Orman Bakanlığının konuyla ilgili verdiği bilgi şöyle:


"4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununda; av koruma kontrolüyle görevli olanlar bu kanunda belirtilen yasaklara aykırı hareket edenleri avlanmadan men etmeye, haklarında tutanak düzenlemeye; yasaklanan fiillerin konusunu oluşturan veya bu fiillerin işlenmesi suretiyle elde edilen canlı veya cansız hayvanlar ve bunların türevleri ile avlanmada kullanması veya avlaklarda, Pazar yeri ve ticarethanelerde bulundurulması yasak olan eşya ve vasıtalara el koymaya ve bu amaçla yakalamaya görevli ve yetkili bulunmaktadır.


Ayrıca 4915 sayılı Kanun uyarınca yasaklara uymayanlar hakkında da işlenmiş olunan fiilin durumuna göre idari para cezası ve mülkiyeti kamuya geçirme kararı ile yaban hayatına verilen zarardan dolayı da tazminata hükmedilmektedir."


Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre yasa dışı av sırasında kabahatin konusunu oluşturan eşyalar var ise değeri ne olursa olsun bunlara el konuluyor ve mahalli mülki amirlikçe mülkiyeti kamuya geçiriliyor. Karar kesinleştikten sonra satılarak Tarım ve Orman Bakanlığı Döner Sermaye İşletme hesabına aktarılıyor. Ayrıca yasak avlanma ile yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat ve eksilme sebebiyle hayvan türlerine göre Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen tazminat bedelleri kabahatlilerden alınıyor.


2020'de yasa dışı av nedeniyle 2732 eşyaya el konuldu. Bunlardan 58'i araç (traktör, otomobil, kamyonet vs.) 1353'ü tüfek, 174'ü ses cihazı (ses çıkararak hayvanları hile ile avlama yöntemine yönelik cihaz) 1147'si ise tuzak, kapan, ilmek gibi eşyalar.


2021'de de bugüne kadar 22 araç, 695 tüfek, 38 ses cihazı ve 2 bin 669 diğer malzemeler olmak üzere 3424 eşyaya el konuldu.


Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 2021-2022 av dönemi tazminat bedellerini belirleyip açıkladı. Buna göre; yaban koyunu vurmanın cezası 267 bin, alageyik ve yaban keçisi vurmanın cezası 60 bin, boz ayı vurmanın cezası 30 bin TL olarak belirlendi.

 

DKMP Genel Müdürlüğü, 2021-2022 av dönemine ilişkin av ve yaban hayvanları tazminat bedellerini belirledi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzasıyla yayımlanan tabloda, koruma altına alınan av ve yaban hayvanları ile merkez av komisyonunca belirlenen sürede avlanmasına izin verilen av hayvanlarının tazminat bedellerine yer verildi.


İdari yaptırım cezalarının dahil edilmediği tabloya göre; koruma altındaki hayvanlardan yaban koyunu ve leopar vurmanın cezası 267 bin, alageyik, yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisi vurmanın cezası 60 bin, boz ayı vurmanın cezası 30 bin, çizgili sırtlan ve karakulak vurmanın cezası 26 bin 500, kızıl geyik vurmanın cezası 35 bin, Akdeniz foku vurmanın cezası 16 bin, ceylan vurmanın cezası 25 bin, vaşak vurmanın cezası ise 13 bin 200 lira olarak belirlendi.


Ayrıca iribaşlı deniz kaplumbağası, yeşil deniz kaplumbağası, nil kaplumbağası ve fırat kaplumbağası vurmanın cezası 16 bin, çöl varanı vurmanın cezası 14 bin, beyazbantlı dağ engereği, wagner engereği, Anadolu engereği, darevski engereği, kafkas engereği ve Çoruh engereği vurmanın cezası 12 bin 300, çöl kobrası, bolkar engereği, baran engereği ve bozkır engereği vurmanın cezası ise 8 bin 500 TL oldu.

 

Kuşlardan da atmacağiller ve doğangiller familyasından bütün türleri vurmanın cezası 15 bin, keleynak ve incegagalı kervançulluğu vurmanın cezası 10 bin 500, tepeli pelikan, mezgeldek, toy ve yakalı toy vurmanın cezası 9 bin 500, orman horozu, dağ horozu, turnagiller ve urkeklik 6 bin 600, ak pelikan, flamingo, kuğular ve leylekgiller familyasındaki bütün türleri vurmanın cezası 4 bin 700 TL olarak belirlendi.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.